WYNAGRODZENIE

czytaj

Kancelaria proponuje kilka wariantów ustalenia wynagrodzenia za świadczone usługi prawne, zależnie od potrzeb Klienta, specyfiki sprawy, nakładu pracy oraz ilości zleceń.

Zasady ustalania wynagrodzenia:

  • Wynagrodzenie stałe jednorazowe – stosowane przy czynnościach prawnych wykonywanych jednorazowo o charakterze typowym, w których długość trwania sprawy i nakład pracy jest przewidywalny przy pierwszym spotkaniu, ustalane z góry, niezmienne przez cały okres wykonywania zlecenia. Przykładowo: udzielenie porady prawnej, analiza oraz sporządzenie standardowych pism oraz projektów umów, prowadzenie spraw sądowych o charakterze niespornym.
  • Wynagrodzenie indywidualne – stosowane za czynności prawne wykonywane przez Kancelarię na podstawie umowy, której warunki podlegają negocjacjom. Głównym kryterium ustalenia wynagrodzenia w tej formie jest rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz nakład pracy. Podstawę rozliczenia stanowią stawki minimalne, rozliczane w oparciu o obowiązujące stawki wynagrodzeń dla adwokatów ustalone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie.
  • Wynagrodzenie indywidualne połączone z premią od sukcesu (success fee) – stosowane przy prowadzeniu sprawy o dużym stopniu skomplikowania, głównie w postępowaniach sądowych o charakterze spornym lub precedensowym, w szczególności w sprawach odszkodowawczych. Wynagrodzenie ma charakter mieszany – składa się z wynagrodzenia indywidualnego, stałego oraz dodatkowego wynagrodzenia w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy.
  • Wynagrodzenie godzinowe – stosowane w przypadku usług prawnych polegających na uczestnictwie w negocjacjach, spotkaniach lub konsultacjach, stanowi iloczyn sumy godzin poświęconych na wykonanie usługi oraz stawki godzinowej ustalanej każdorazowo z Klientem.
  • Wynagrodzenie w formie ryczałtu miesięcznego – stosowane w przypadku nawiązania z Klientem współpracy o charakterze długofalowym, w szczególności w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców oraz klientów instytucjonalnych. Wynagrodzenie ma charakter stały, niezależny od ilości godzin poświęconych na wykonanie zlecenia, rozliczany miesięcznie, jego wysokość zależna jest od potrzeb Klienta, ilości, charakteru i stopnia skomplikowania zlecanych czynności. Istnieje możliwość umownego ustalenia pakietu godzin pracy z określonym limitem.